Profesjonaliści zajmujący się szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym – psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, lekarze
Wskazane wcześniejsze doświadczenie w pracy z pacjentami oraz znajomość podstawowych założeń terapii ACT (warsztat dla średniozaawansowanych).
Pośród wielu kierunków terapeutycznych istnieją takie, w których relacja terapeutyczna miała być jedynie wystarczająco dobra, żeby móc wprowadzać skuteczne interwencje oraz takie, w których skupienie na niej stanowi podstawowe narzędzie pracy. W najnowszych nurtach związanych z tzw. Trzecią falą terapii behawioralnych uwaga zarówno ich twórców, jak i praktyków, skupiła się na kwestii relacji w znacznie większym wymiarze niż działo się to w dominującej dotychczas i stosowanej powszechnie drugiej fali CBT.
Wśród omawianych modeli podstawę stanowić będzie Terapia Akceptacji i Zaangażowania ACT – coraz popularniejsze również w Polsce podejście, dynamicznie rozwijające się od ponad 20 lat, o potwierdzanej badaniami użyteczności i efektywności. Opiera się ona na modelach należących do kontekstualnych nauk behawioralnych, uwzględniających przede wszystkim funkcję zachowań w danym kontekście. Jest to model terapii opartej na uważności, której celem jest życie bliżej swoich wartości.
Do pozostałych modeli poruszanych w czasie szkolenia należą: Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej (FAP) oraz koncepcja samowspółczucia (Self-compassion). FAP akcentuje przede wszystkim osobiste emocjonalne zaangażowanie terapeuty, podparte szczegółowym rozumieniem funkcji zachowań klienta, pozwalające na rozpoczynanie zmian już w gabinecie, bezpośrednio w relacji terapeutycznej, dzięki wspierającemu kontaktowi z terapeutą. Idea Self-compassion (jak i cała koncepcja współczucia wywodząca się z nurtu CFT), została włączona w kontekst terapii ACT, jako podstawowy czynnik sprzyjający wprowadzaniu zmian poprzez odważne, ale życzliwe spojrzenie na samego siebie, a w konsekwencji również na innych. Oba te podejścia charakteryzuje szczególne skupienie na emocjonalnym i relacyjnym aspekcie terapii. W ramach szkolenia zostaną one przedstawione w zgodzie z perspektywą ACT, jako jej możliwe warianty i rozszerzenia.
W ramach warsztatu znajdą się przykłady działań pomagających w budowaniu relacji terapeutycznej. W szczególności praca będzie dotyczyła emocjonalnego doświadczenia terapeuty, radzenia sobie z niektórymi wyzwaniami mogącymi jawić się się jako potencjalne trudności, a jednocześnie stanowiące szansę na wartościową interwencję terapeutyczną. Uczestnicy będą mogli oprzeć się na przykładach z własnej pracy i w bezpiecznych warunkach spróbować nowych rozwiązań.
Szkolenie ma charakter doświadczeniowy – w związku z tym do uczestnictwa wymagana jest sprawna kamera i stabilne łącze internetowe. Warsztat skupi się na szczegółowym zastosowaniu terapii ACT – ten model nie będzie bardzo szczegółowo omawiany, skupimy się na jego zastosowaniu zgodnie z tematem spotkania. Jednocześnie, terapeuci pracujący na co dzień w innych modelach, mogą skorzystać z przedstawianych koncepcji.