Profesjonaliści zajmujący się szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym – psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, lekarze, studenci medycyny i psychologii.
Self-compassion – co można by przetłumaczyć jako samowspółczucie lub współczująca postawa względem samego siebie, to idea szeroko rozpowszechniona w nurtach związanych z tzw. Trzecią falą terapii behawioralnych. Jest centralnym punktem Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu (CFT) , jednym z rozwinięć programów Mindfulness, a także integralną częścią Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT).
Warsztat ma za zadanie przybliżyć ideę self-compassion, zarówno od strony teoretycznej, jak i przede wszystkim praktycznej, jako sposobu radzenia sobie z cierpieniem. Omawiane kwestie mają uniwersalne znaczenie w praktyce terapeutycznej, ale zyskują szczególne znaczenie w pracy z pacjentami o wysokim poziomie wstydu i samokrytycyzmu. Badania dowodzą skuteczności technik self-compassion w obniżaniu poziomu stresu, lęku, depresji, przy jednoczesnym rozwoju dobrostanu psychicznego, odporności psychicznej oraz wzrostu poziomu satysfakcji życiowej.
Jedną z możliwych, potwierdzonych badaniami korzyści z praktyki self-compassion jest przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu terapeuty. Ważna częścią szkolenie będzie zatem również praca na własnych doświadczeniach, propozycje wykorzystania poznanych narzędzi do radzenia sobie z trudnymi uczuciami w pracy terapeutycznej.